Napisane przez:
dnia:
tagged , ,
kredyty?

Dieta proteinowa – dieta białkowa


Kilka lat temu dieta białkowa, stworzona przez francuskiego lekarza Dukana, była u szczytu popularności. Wybierały ją zarówno osoby, które miały do zgubienia kilka kilogramów, jak również te, które borykały się z wysoką otyłością. Jak działa dieta, co można jeść, a co jest zabronione?

Dieta białkowa polega na przyjmowaniu przede wszystkim produktów białkowych. W jej pierwszej fazie spożywa się wyłącznie białko w różnej postaci. Dozwolone są między innymi jajka, chudy nabiał, chude mięso czy ryby. Co ciekawe, jeśli chodzi o ilość jedzenia, nie ma praktycznie żadnych ograniczeń – dieta pozwala najeść się do syta. W kolejnych etapach diety włączane są stopniowo warzywa, czyli węglowodany. Dzięki temu organizm otrzymuje wszystkie niezbędne składniki, potrzebne do wewnętrznych przemian metabolicznych.

Trzeba się przestawić na duże spożycie produktów białkowych

Dieta proteinowa polega na wprowadzeniu organizmu w stan ketozy, czyli w pewnym stopniu chodzi o jego zakwaszenie. W takich warunkach następuje szybkie spalanie tłuszczu, a efekty są dosyć szybko widoczne. W pierwszej fazie diety bez problemu można chudnąć nawet kilka kilogramów tygodniowo, co dla wielu osób jest bardzo motywujące i pozwala wytrwać na trudnych, restrykcyjnych warunkach żywieniowych. Są one trudne, bo dosyć monotonne i po pierwszym entuzjazmie, jedzenie przez kolejne tygodnie jajek, piersi z kurczaka czy tuńczyka może okazać się bardzo męczące.

Szybkie efekty odchudzania w krótkim czasie

W przypadku diety proteinowej bardzo szybko można zauważyć dobre efekty, a przy dłuższym stosowaniu bez problemu można zgubić kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt kilogramów. Trzeba jednak pamiętać, aby podczas stosowania diety pic duże ilości wody, które będą oczyszczały nerki, a jednocześnie zapewniały odpowiedni poziom procesów metabolicznych. Dieta białkowa ma jednak pewien minus – jeśli jej nie dokończymy zgodnie z założeniami, bardzo szybko może powodować efekt jojo. Jest wiele osób, które bardzo schudły na diecie białkowej, ale nie wytrwały do końca. Kilogramy szybko wróciły, a często nawet po diecie takie osoby wazą więcej niż przed.
Warto sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań

Dieta proteinowa składa się z kilku faz, których trzeba ściśle przestrzegać. Wbrew pozorom, nie jest to tylko dieta, ale również forma zmiany nawyków żywieniowych. Jest mocno rozłożona w czasie, dlatego można stopniowo przyzwyczaić się do nowego odżywiania. Osoby na diecie proteinowej nie borykają się z uczuciem głodu, gdyż nie jest to dieta ograniczająca liczbę przyswajanych kalorii. Mogą jeść do syta, o ile poruszają się wśród produktów dozwolonych. Dużą zaletą są również bardzo szybkie efekty, które działają motywująco i zachęcają do dalszej walki o szczupłą sylwetkę. Przed rozpoczęciem diety warto jednak wybrać się do lekarza i zrobić podstawowe badania, a także upewnić się, czy do stosowania diety białkowej nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań.