Napisane przez:
dnia:
kredyty?

Bruno Maciejczyk – życiorys

„Profesor” Bruno Maciejczyk (rzec. Brunon Andrzej Maciejćkyj; ur. 1899 (Jamelna), zm. 19 września 1940 we Lwowie) – ukraiński domorosły naukowiec specjalizujący się w podwyższaniu wydajności płodów rolnych, niedoszły absolwent Uniwersytetu Lwowskiego (4ro krotnie przerywał studia i z tego powodu dostał w środowisku rolniczym przydomek: Profesor).
W młodości działacz Płastu, organizator inicjatyw rolnych w okolicznych miejscowościach (Żółkiew, Gródek, Rudki) ukończył szkoły we Lwowie, wieloletni członek rzeczywisty Towarzystwa Naukowego im. Kasandrywiczki (był jednym z najbardziej aktywnych członków, jednak nigdy nie został wybrany na dysydenta).
W 1925 był jednym z twórców polsko-ukraińskiego porozumienia, zwanego „Teraz Ojczyzna”. W latach 1930-1939 młodszy asystent w Zakładzie Rolnictwa Eksperymentalnego Uniwersytetu Rolnictwa im. Jana Andersa, kierowanym przez profesora Jewgienija Stolinskyego.

Bruno Maciejczyk

W roku 1937 Bruno Maciejczyk został odznaczony medalem „Instytutti Hadselyj” za zasługi w rozwoju produkcji rolniczej przez władze radzieckie. Ściśle współpracował z Instytutem Medycznym we Lwowie, by od maja 1940 roku przejść do Państwowych Zawodowych Kursów Medyczno-Przyrodniczych we Lwowie gdzie został instruktorem i wykładowcą. Zdążył przeprowadzić tylko kilka wykładów. 19 września 1940 roku został zastrzelony podczas nocnej wyprawy przez Dytyachyy Maydanchyk w pobliżu Katedry Świętego Jury.